Vizyon & Misyon

Vizyon & Misyon

Her işletme kendine ait bir vizyon ve misyon cümlesine sahiptir.

Peki, vizyon ve misyon ne anlama geliyor? Bu iki kelime arasında farkı bileniniz var mı?

Vizyonunuzu ifade eden cümle yarınlarınıza yani şirketinizin nihayetinde olmak istediği noktanın ne olduğuna odaklanır. Misyonunuz ise bugününüzle yani işletmenizin bugünkü başarısını neye borçlu olduğu üzerinde durur. Her ikisi de hedeflerinizi yönlendirmede hayati öneme sahiptir.

Misyon, vizyon, değerler… Bu üçlünün adını defalarca duyduk, aslında işletmeler için üç ayrı kavramı ifade ettiklerini bilmemize rağmen ağızlardan seri ateşli silahlardan çıkan kurşunlar misali tek bir cümle gibi dökülüverdiklerini de.

Vizyon ve misyon kelimeleri devreye girince kafalar biraz karışıyor. Söz konusu işletmenizin bugünün ve yarının nasıl olacağı gerçeği olunca tam da direksiyon başına geçmişken fırtınanın kopup etrafın iyiden iyiye görünmez olmasını istemezsiniz. Aynı durum içerik pazarlamanız için de geçerlidir.

Bu nedenle bu yazımızda şirketinizin özünü daha iyi anlamanıza ve tanımlamanıza yardımcı olmak için en iyi markalardan da örnekler sunarak vizyon ile misyon arasındaki farkı ortadan kaldırmaya karar verdik.

 

Vizyon ve Misyon Arasındaki Fark Nedir?

Vizyon yarınınıza, işletmenizin gelecekte ne durumda olmak istediğine odaklanır. Misyon ise bugüne yani işletmenizin bugünkü konuma gelmek için neler yaptığı üzerine yoğunlaşır. İşletmeler her ne kadar misyon ve vizyon ifadelerini birbirlerinin yerine kullanıyor olsalar da, her iki kavram da ayrı ayrı önemlidir. Çünkü biri diğeri olmadan çalışmaz, bir amaca ve anlama sahip olmak her türlü iş için kritik öneme sahiptir.

İlk olarak misyonu ele alalım.

 

Misyon Nedir?

Misyon cümleniz ne ifade eder?

Misyonunuz şirketinizi yönlendiren şeydir. Yaptığınız işin özü budur ve hedefleriniz ve nihayetinde bu hedeflere ulaşmak için gereken her türlü şey misyonunuzdan doğmuştur. Misyon aynı zamanda şirketinizin kültürünü de şekillendirir.

Misyon beyanınız için şu tarz sorular sorabilirsiniz:

  • Biz ne tür bir iş yapıyoruz?
  • Hedef kitlemiz kim? Kimlere yönelik bir hizmet sunuyoruz?
  • Müşterilerimize ne tür bir hizmet sağlıyoruz?

Misyonun bu sihirli etkisi her türden şirket için ne denli değerli olduğunu tasdikler niteliktedir. Sadece tanımı gereği dahi sağlam bir misyonun bir ekibi ortak bir hedefe doğru ilerlemeye nasıl da motive ettiğini hızlı bir şekilde gözlemlemeniz mümkündür, çünkü ekibinizin aynı noktadan hareket etmiş ve aynı nihai hedefe ulaşmak için birlikte çalışan insanlardan oluşur. Bu da yaptıklarınızın meyvesini çok daha kısa bir süre içinde elde edeceğiniz anlamına gelir.

Öte yandan yeterince güçlü olmayan bir misyonunuzun olması hatta bundan da kötüsü herhangi bir misyona sahip olmamanız bahsettiğimiz etkinin tam tersini yaratacaktır. Düşünsenize; birbirinden kopuk hizmetler sunma, iletişimsizlik, hata yapma, motivasyon düşüklüğü hissetme…Tüm bunların bir işletmeye neler yapabileceğini bir hayal edin. Korkutucu değil mi?

Bu durum içerik pazarlamacılarını da yakından ilgilendiriyor. Çünkü içerik stratejiniz de şirketinizin misyon bildirimini destekler- içerik stratejinizi yapacaklarınızın “NASIL”ı olarak düşünebilirsiniz. Bu stratejiler markanıza ve hedeflerinize sadık kalmanıza yardımcı olurlar. Eylem çağrısında bulunmanızdan ses tonu kullanımına kadar yarattığınız her içerik parçasının temeli misyon beyanınıza dayanmalıdır.

Gelelim vizyona…

 

Vizyon Nedir?

Peki ya vizyon cümleniz ne ifade eder?

Vizyon beyanınız şirketinizin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini gösterir. Vizyon yaptığınız işin geleceğidir ve amaçlarınız ona göre belirlenir.

Vizyon beyanınız ne olmak istediğinizle ya da kendinizi, işletmenizi gelecekte hangi noktada gördüğünüz ile ilgilidir. Vizyonunuz size ilham verir.

Vizyon beyanınız için şu türden sorular sorabilirsiniz:

  • Umutlarımız ve hayallerimiz neler?
  • Daha büyük bir iyiliğe hizmet etmek için hangi sorunu çözüyoruz?
  • Kimleri ve neleri değiştirme konusunda ilham veriyoruz?

Vizyon beyanınız hem içsel hem de dışsal bir büyümeyi teşvik eder. Güçlü bir vizyona sahip olmanız ekibinizin şirketiniz için önem arz eden şeylere odaklanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yenilik ve inovasyonlar için de açık kapı bırakmış olursunuz. Amaca yönelik bir işletme başarıyı bir bütün olarak görür, çünkü onlar şirketleri için başarının ne anlam ifade ettiğini gayet iyi bilirler.

Madalyonun diğer yüzünde ise vizyonu olmayan şirketler var ve maalesef ki vizyonu olmayan bir şirketin hiçbir yere varamayacağını söylemek zorundayız. Düşünsenize… Durgunluk, modası geçmiş işlemler, amaçsız hareket etmeler, ilhamını yitirme… Bir şirket net bir vizyona sahip olmadan hayatta kalabilir mi hiç?Artık bu sorunun cevabını siz de biliyorsunuz.

İçerik pazarlamacıları için de söyleyeceklerimiz var. İçerik vizyonu şirketinizin vizyon beyanını destekler niteliktedir ve yaptığınız işin “NEDEN” kısmını oluşturur. Bu geleceğe dönük bir tutum sergilemenize sebep olur, ayrıca inançlarınıza ve amacınıza sadık kalmanıza da yardımcıdır. Hayal ettiğiniz her türden içerikte de tıpkı vizyon beyanınız gibi sınırları zorlamalı, yükseklerde uçmalısınız.

 

Vizyon ve Misyonun Önemini Kavramış 25 Markadan Örnekler

Peki, mükemmel vizyon ve misyon beyanları nasıl oluyor? İşte karşınızda bu iki kavramı doğru anlamış 25 şirketten vizyon ve misyon beyanı örnekleri. Bu şirketlerin bu işi kaptığını da nereden çıkardınız derseniz söz konusu firmaların sadık bir müşteri kitlesine sahip oldukları gerçeğinin bunu ispatlamaya yeteceğini söyleyebiliriz.

 

1- Tesla

Misyon: Dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırmak.

Vizyon: 21. yüzyılın en ilgi çekici otomobil şirketini dünya genelinde elektrikli taşıtlara geçişi sağlamak suretiyle yaratmak.

 

2- Amazon

Misyon: Müşterilerimize mümkün olan en düşük fiyatlar, mevcut en iyi seçimler ve azami derecede bir kolaylık sunmak için çalışıyoruz.

Vizyon: Müşterilerin çevrim içi ortamda satın almak isteyebilecekleri her şeyi bulabilecekleri ve keşfedebilecekleri, Dünyanın en müşteri merkezli şirketi olmak.

 

3- Patagonia

Misyon: En iyi ürünü üretmek, etrafa gereksiz yere zarar vermemek, iş dünyasını çevresel krizlere çözümler üretmek ve uygulamak için kullanmak

Vizyon: Vahşi doğaya duyulan aşk bu doğanın bir parçası olan her şeyi kurtarmayı ve gezegenimizin çevresel sağlığındaki sert düşüşün tersine çevrilmesine yardım etmek için mücadeleye katılmayı gerektirir.

 

4- TED

Misyon: Fikirleri yaymak.

Vizyon:Fikirlerin düşünceleri, tutumları, yaşamları ve nihayetinde dünyayı değiştirme gücüne sahip olduğuna büyük bir tutkuyla inanıyoruz.

 

5- LinkedIn

Misyon: Dünya genelindeki tüm profesyonellerin birbirleriyle iletişim kuracakları bir ortam yaratarak daha üretken ve başarılı olmalarını sağlamak

Vizyon: Küresel iş gücünün her üyesi için ekonomik fırsat yaratmak.

 

6- Google

Misyon: Dünyadaki tüm bilgiyi organize etmek ve bilginin her yerden erişilebilir ve kullanılabilir olmasını sağlamak

Vizyon: Tek tıklamayla dünya üzerindeki tüm bilgilere erişim sağlamak.

 

7- Uber

Misyon: Uber’in misyonu herkesi istediği her yere ulaştırmaktır.

Vizyon: Daha az araba ve daha fazla erişim ile daha akıllı ulaşım. Daha güvenli, daha ucuz ve daha güvenilir ulaşım; Sürücüler için daha fazla iş fırsatı ve daha yüksek gelir sağlayan ulaşım.

 

8- AirBnB

Misyon: Gittiğiniz her yere ait hissedebilmek

Vizyon: Ait olmak için evrensel insani duygulara dokunmak – nerede olursanız olun memnuniyetle karşılanma, saygı görme ve takdir edilme arzusu.

 

9- Intel

Misyon: Moore Yasası’nın ( Moore Yasası, Intel şirketinin kurucularından Gordon Moore’un 19 Nisan 1965 yılında Electronics Magazine dergisinde yayınlanan makalesi ile teknoloji tarihine kendi adıyla geçen yasa)gücünden yararlanarak dünyadaki herkesin akıllı ve çevrim içi/çevrimdışı ortamlara bağlanabilen cihazlar edinmesini sağlamak

Vizyon: Akıllı ve bağlanabilir bir cihaz arayışındaysanız, Intel en iyisidir.

 

10- Ferrari

Misyon: Biz arabaları, yani İtalyan mükemmelliğinin dünya üzerindeki sembollerini inşa ediyoruz ve bunu hem yolda hem de pistte kazanmak için yapıyoruz. Şahlanan At efsanesini besleyen ve bir “Hayaller ve Duygular Dünyası” yaratan eşsiz kreasyonlar üretiyoruz.

Vizyon: İtalyan mükemmelliğini dünyayla buluşturmak

 

11- GoDaddy

Misyon: Müşterilerimize cesaret vermek için buradayız. Bunu, stratejimizi uygulayarak ve işimize acımasızlık noktasında bir öncelik verip müşterilerimizi memnun eden sade ve zarif bir teknoloji yaratarak uzun lafın kısası rakipsiz bir hizmet sunarak yapıyoruz. Her gün, engelleri yıkmak, yeni pazarlar inşa etmek ve imkansızlıkları aşmak için tüm ekip ve gruplarımızla bir araya gelerek güçlerimizi birleştiriyoruz.